Městské kulturní a informační
středisko Dobřany

Košík

Kalendář akcí

<<  červenec 2017  >>
 po  út  st  čt  pá  so  ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Vyhledávání

Tipy na výlet

KŘÍŽOVÝ VRCH                                                                                                               

Jedním z vyhledávaných turistických cílů je zalesněný kopec Křížový vrch (německy Kreuzberg) vysoký 487 m n. m. zvaný též Vrabina asi 3,5 km západně od Chotěšova. Jedná se o bývalé poutní místo chotětovského kláštera, kde byl letech 1747-1756 postaven kostel, zbořen v r. 1802 a postaven nový v r. 1862 i s hostincem. Na počátku minulého století byly při cestě k vrcholu postaveny sochy v životní velikosti znázorňující křížovou cestu. Do dnešního dne se však nedochovala žádná z nich, pouze několik podstavců. V roce 1967 obsadila vrch Československá armáda. Byl využíván k vzdušné obraně státu. Objekt byl navrácen církvi v roce 1995.
Domněnka, že na místě kostela stával hrad, se nepotvrdila, i když tomu všechny podmínky nasvědčovaly. 
Obce sloučené v Mikroregionu Radbuza se zasloužily o vybudování a otevření rozhledny na věži bývalého kostela, z něhož zbyly pouze obvodové zdi. Ostatní budovy kolem kostela byly zbořeny. 
Na rozhlednu, která je přístupná v sezóně (od 1.4.)  o víkendech a kde kromě vstupenky lze u obsluhy zakoupit i malé občerstvení, se dostanete několika způsoby:

 

Autem:  až do obce Losiná, pak pěšky cca 2 km po polní cestě vzhůru

Pěšky: z několika směrů - kromě z Losiné také ze Stoda, z Chotěšova a z Černotína

Na kole: po stejných cestách jako pěšky

 

MARTINSKÁ STĚNA                                                                                                      

Místo, kam vás rádi pozveme, bylo zvelebeno patrně již za první republiky a založil ho tehdejší německý okrašlovací spolek Hubertus. Lesopark Martinská stěna byl místem procházek a odpočinku místních a konaly se tam i různé kulturní akce. Poválečná doba tomuto koutu Dobřan nepřála a úpadek na sebe nenechal dlouho čekat.

Nepropustné houštiny, zarostlé cestičky a v neposlední řadě ruiny kapličky nad městem byly v posledním desetiletí dostatečným impulzem pro několik místních nadšenců k probuzení tohoto místa, když prvním počinem bylo obnovení kapličky Čtrnácti svatých pomocníků v nouzi a její vysvěcení 10.10.2010. Poté se postupné obnovy této oblasti ujalo město Dobřany a dnes vám můžeme nabídnout procházku po více než 2 km dlouhé trase po upravených sestách se 14 zastaveními s popisem, různými symboly (Srdce, Zvon, Kříž), zcela ojedinělým přírodním divadlem, labyrinty a jinými zajímavostmi. Byly zde vysazeny stromy, postaveny krásné lávky a po celé trase se nacházejí lavičky k odpočinku.

Využití nabízí náš nový lesopark k načerpání sil, k relaxaci, ke sportu i pro poučení. Malé omezení: do lesoparku se může jen pěšky. Své motorové miláčky můžete nechat na přilehlých parkovištích (u silnice v centrální části pod Srdcem a na konci lesoparku při turistické značené cestě do Nové Vsi u dlážděné silnice proti chatové oblasti).

Další výletní cíle v okolí:
  • Plzeň - krajská metropole, pivovar, pivovarské muzeum, podzemí, ZOO, synagóga (15 km)
  • Přeštice - rodné město mecenáše Josefa Hlávky, kostel Nanebevzetí Panny Marie (11 km)
  • klasicistní lovecký zámek Kozel ( 20 km)
  • zřícenina hradu Roupov (20 km)
  • vodní hrad Švihov, pohádka o  Popelce (25 km)

Mapy cyklotras ke stažení
- plzeňsko
- domažlisko